HomeBalkán › Balkán zeměpisně

Balkán zeměpisně

Balkánský poloostrov se nachází na jihovýchodu Evropy. Poloostrov je z východu ohraničen Černým mořem, ze západu Jaderským mořem, z jihu Jónským, Krétským, Egejským a Marmarským mořem. Ze severu je poloostrov vymezen řekou Sávou a dolním tokem Dunaje. Na balkánském poloostrově se rozkládají státy jako Albánie, Bosna a Hercegovina, Bulharsko, Černá Hora a Makedonie. Část území patří i Chorvatsku, Řecku, Srbsku, Turecku a Rumunsku. Rozloha poloostrova je 550 000 km² a žije zde celkem asi 55 miliónů obyvatel. Z toho 10 miliónů připadá na Řeky a 9 milionů na Turky. Zbytek tvoří ostatní balkánské národnosti. Balkán je takový malý kotel různých kultur.
Velká část poloostrova je hornatá. Nejvyšší horou celého Balkánu a šestým největším vrcholem Evropy je Musala. Musala dosahuje výšky 2 925 m n. m. Nížiny se nachází u větších řek.
Na balkánském poloostrově, zkráceně Balkáně, se setkáte s historií snad na každém kroku. Není se co divit. Balkán měl významnou roli už ve starověku. Byl branou k vyspělým kulturám Malé Asie. Některé doposud živé lidové tradice, mají své kořeny právě ve starověku. Naposledy Balkán ohromil svět, alespoň ten hudební, divokou balkánskou hudbou. Tradičními nástroji jsou dudy a akordeon, v řecké části klarinet.
Oblíbenost zemí balkánského poloostrova u turistů pomalu roste. Ale není to bez zádrhelů. Lidé mají doposud v paměti válečná zvěrstva, co se tu staly v 90. letech 20. století. Dnes je tu ale bezpečno stejně jako kdekoli ve vyspělé západní Evropě. Lidé na balkánský poloostrov míří, protože zde mohou najít pěkné pláže, malebné ostrůvky, krásnou divokou krajinu, příjemné ceny, památky z doby mocné byzantské a osmanské říše a poměrně kvalitní turistické služby. Budete-li chtít, můžete si zaplatit plavbu Jaderským mořem a tak obeplout skoro celý poloostrov.

Napiš názor